فناوری آرام در ویندوز 11  منتشر شده 1 ماه قبل  در سپتامبر 1, 2021  توسط هانیه صفدری کاربرد فناوری آرام در ویندوز 11  ویندوز همچنان محبوب‌ترین سیستم عامل جهان است و حدود 14 درصد از درآمد سالانه 168 میلیارد دلاری مایکروسافت را به خود اختصاص داده است. اما برای مایکروسافت همیشه آسان نیست که صدها میلیون مشتری خود را راضی نگه دارد. طراحان ویندوز 11 از روشی به نام تکنولوژی آرام (calm technology) الهام گرفته‌اند که بیش از دو دهه پیش توسط دو کارمند آزمایشگاه تحقیقاتی زیراکس PARC معرفی شد. در این مقاله قصد داریم به بررسی این تکنولوژی منحصر به فرد بپردازیم. فناوری آرام (calm technology) چیست؟  فناوری آرام، نوعی فناوری اطلاعات و روشی برای جلب توجه کاربر در مواقع ضروری بدون برهم زدن آرامش فرد است. تعامل بین این نوع فناوری و کاربر آن به گونه‌ای طراحی شده است که تمام هشدارها و پیام‌های گزارشی، در محیط پیرامونی کاربر رخ دهد نه اینکه دائماً در مرکز توجه قرار گیرد. اطلاعات حاصل از این فناوری در صورت نیاز به آرامی به توجه کاربر منتقل می‌شود اما در غیر این صورت با آرامش در محیط پیرامونی کاربر باقی می‌ماند. بزرگان عرصه فناوری اطلاعات، فناوری آرام را به عنوان “چیزی که اطلاع می‌دهد اما تمرکز یا توجه ما را نمی‌طلبد” توصیف می‌کنند.

با دبی اینجا همراه باشید.

ویندوز 11 با استفاده از یک گروه از صداها برای تطبیق با تم‌های بصری  روشن و گروه دیگری که با تم‌های تیره همراه است، از سایر نسخه‌های قبلی و  رقبای خود متمایز است. صداها کمی متفاوت از هم هستند، به این معنی که مردم  می‌توانند آن‌ها را هنگام تغییر حالت‌ها تشخیص دهند. به‌طورکلی استفاده از  تم تیره صداها را ملایم‌تر می‌کند. انگار در یک اتاق بزرگ طنین‌انداز  شده‌اند.

 

بر اساس گفته سخنگوی مایکروسافت، صداهای جدید دارای طول  موج بسیار محدودتری هستند و آن‌ها را ملایم‌تر می‌کند تا بتوانند همچنان به  شما هشدار/اطلاع دهند، اما بدون آنکه برای شما ایجاد مزاحمت کنند. به این  ترتیب کاربران می‌توانند با باز کردن برنامه تنظیمات و رفتن به ”صدا >  تنظیمات بیشتر صدا” صداهای پیش فرض را تغییر دهند.

 

بوق پیش فرض

هنگامی‌که  مشکلی پیش می‌آید، به عنوان مثال، شما در وب‌سایت به دنبال متن هستید و در  آنجا وجود نداردو رایانه شما باید به شما گوشزد دهد، ویندوز 11 به اندازه  ویندوز 10 سر و صدا نخواهد کرد. این صدای هشدار، شامل سه نت در حال افزایش  است، با صدای کمتری که جایگزین آن می‌شود، شروع شده و پس از مدت زمان  کوتاهی قطع می‌شود.

 

نت‌ها توسط پیانو یا ماریمبا نواخته نمی‌شوند  بلکه به صورت دیجیتالی ساخته شده‌اند به گونه‌ای که نمی‌توانند یک ساز  موسیقی را تداعی کنند. به این ترتیب، احتمال کمی وجود دارد که در فرهنگ‌های  مختلف در سراسر جهان ارتباط منفی با کاربر برقرار کنند.

 

یادآوری تقویم

در  ویندوز یازده، چهار نت صعودی سریع به شما اطلاع می‌دهد که رویدادی در راه  است. چیدمان بسیار ساده‌تر از نسخه قبلی که  هفت نت بود است و دارای آغاز،  وسط و پایان روشن می‌باشد. برخی از کاربران ویندوز، آن را در مدارس و  ادارات اجرا می‌کنند، جایی که سر و صدای اطراف می‌تواند شنیدن برخی از  صداهای یادآوری تقویم را غیرممکن کند. بنابراین صدای جدید در آن محیط‌ها  توجه کمتری می‌طلبد.

 

اعلان پیام فوری، انتقال پیام

صداهای  مربوط به رویدادهای تقویم و ایمیل ها می توانند اغلب در ویندوز رایانه های  شخصی پخش شوند، اما صداهایی که نشان دهنده پیام های فوری جدید است بسیار  کمتر است. اما آنها در ویندوز 11 نیز ساده تر هستند. سه نت نزولی به صدا  درمی آیند تا یک پیام جدید را یادآور شوند.

 

حرف آخر

مایکروسافت با بهره گرفتن از فناوری آرام در نت‌های هشدار سیستم عامل ویندوز 11، قصد دارد آرامش را حین کار به کاربران خود هدیه دهد تا در زمان  استفاده از ویندوز، با گرفتن پیغام‌ها و اعلان‌ها، مزاحمت صوتی برای آن‌ها  ایجاد نشود و به این ترتیب ارتباط عاطفی بهتری با سیستم عامل خود برقرار  کنند.

منبع مقاله : آی تی بازار

dubai inja dubaiinja